Lecce, Bazylika Świętego Krzyża – jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów na świecie. Liczne dekoracje kwiatowe i figury na fasadzie ustawione pod różnym kątem, każda z innym wyrazem twarzy (grymas, zdziwienie, radość) sprawiają wrażenie ruchu. Pięknie opisał ją Czaja w swoim zbiorze esejów „Gdzieś dalej, gdzieś indziej”.
Apulia słynie z produkcji znakomitej oliwy zaś długowieczne drzewa oliwne tworzą charakterystyczny krajobraz tego regionu.
Ozdobą z liści opuncji
Gelato al pistacchio con panna czyli pistacjowe lody z bitą śmietaną. Prawdziwe lody pistacjowe powinny być lekko tłuste (pistacje takie są- jak wszystkie orzechy) i zawierać kawałki albo całe pistacje. Panna czyli bita śmietana jest podawana do lodów na życzenie klienta i jest gratis.
Łódki zacumowane na przystani w Polignano a Mare.
W winnicach położonych w Dolinie Itria (nieopodal miasteczek Martina Franca i Locorotondo) powstają znakomite białe wina ze szczepów Verdeca, Minutolo i Bianco d’Alessano. To z nich powstają orzeźwiające białe wina musujące i stałe o przyjemnym owocowym aromacie.
Tagliere del contadino czyli istny talerz obfitości: lokalne wędliny, sery caciocavallo i burrata, domowej roboty razowe obwarzanki taralli, konfitura z fig i suszone pomidory w oliwie.
Ręcznie robione dekoracje zdobią kręte uliczki Locorotondo a sklepiki roją się od gustownego rękodzieła.
Dolina Itrii ( Valle d’Itria) słynie z uprawy cenionego szczepu Primitivo. To z niego powstaje szlachetne wino o rubinowej barwie i aromacie kawy i czekolady, idealne do potraw z mięs, do serów i makaronów.
Białe winogrona tuż przed zbiorami.
Kolorowe łódki to znak rozpoznawczy wybrzeża Adriatyku.
Uznawana za jedna z najpiękniejszych i najdroższych na świecie restauracja GROTTA PALAZZESE w Polignano a Mare jest urządzona w naturalnej jaskini nad morzem Adriatyckim. Obowiązuje rezerwacja miejsc z 2,3 miesięcznym wyprzedzeniem.
Starówka BARI urzeka czystością i gustownymi dekoracjami.
TRULLI czyli charakterystyczna dla miasteczka Alberobello zabudowana- bielone wapnem domy z charakterystycznymi kamiennymi stożkami.
Kołatka do drzwi jednego z palazzi w Ostuni.
Z Apulią związana jest nierozerwalnie postać królowej Bony. Królowa Polski oraz Księżna Bari i Rosano władała również apulijskim miasteczkiem Ostuni. Mieszkała w nim i nakazała zbudować gustowny korytarz łączący 2 budynki znajdujące się naprzeciwko katedry w Ostuni.